przejdź do treści
UE
dnia 10.01.2019 roku

Sprawozdanie z realizacji programu rządowego "Za życiem" za rok 2018

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gryficach od 2017 r. pełni funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wspomagania rozwoju dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością.

 

Dzieci biorące udział w programie korzystają z kompleksowych form specjalistycznej pomocy m.in.: psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, terapeutycznej prowadzonej przez innych specjalistów; zajęć plastycznych z elementami terapii ręki, muzykoterapii, nieinwazyjnego stymulowania pracy mózgu EEG Biofeedbeck.

 

Terapeuci realizujący zajęcia dostosowują je do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Specjaliści stosują w pracy nowoczesne pomoce dydaktyczne i terapeutyczne dla małych dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych zakupione w ramach Programu „Za życiem”, które pozwoliły ukierunkować i dostosować pracę do możliwości rozwojowych i edukacyjnych. Specjaliści podkreślają wzrost chęci, zaufania i współpracy dziecka w kontakcie z terapeutą, wzrost motywacji do poprawnego wykonywania zadań przez dzieci, mniejszą częstotliwość występowania zachowań „trudnych” u dzieci, poprawę wykonywania ćwiczeń terapeutycznych, wzrost kompetencji komunikacyjnych, umiejętności motorycznych w zakresie motoryki małej i dużej, poprawę funkcjonowania poznawczego, społecznego i emocjonalnego dzieci, poprawę funkcjonowania układów sensorycznych, zwiększenie tolerancji na bodźce sensoryczne, poprawę sprawności fizycznej w możliwym dla dziecka zakresie, zwiększenie umiejętności i aktywności dzieci w środowisku rodzinnym i społecznym, wzrost umiejętności w zakresie samoobsługi i samodzielności dzieci. Specjaliści podkreślają potrzebę kontynuacji systematycznych dotychczasowych oddziaływań terapeutycznych wobec dzieci.

 

Program „Za życiem” umożliwia objęcie specjalistyczną opieką dziecko oraz jego rodzinę i daje szansę na indywidualne postępy we wszechstronnym rozwoju dzieci.

 

Projekt finansowany z Budżetu i realizowany będzie przez 5 lat (2017-2021)








powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA