przejdź do treści
UE
dnia 16.12.2013 roku

Tytuł finalistki Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla Marty Szpakowskiej z „Miłosza”

W dniach 05-07 grudnia 2013 r. odbył się we Wrocławiu Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jedną z uczestniczek ostatniego etapu rywalizacji była Marta Szpakowska, uczennica  Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych  im. Czesława Miłosza w Gryficach. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 38 uczestników, którzy przyjechali do Wrocławia z odległych rejonów Polski, a nawet z Ukrainy - 2 uczniów z polskiej szkoły we Lwowie. Konkurs Ojczyzny Polszczyzny dla szkół ponadgimnazjalnych charakteryzuje się tym, że biorący w nim udział  uczniowie zarówno prace pisemne, jak też ustne interpretacje  tworzą na kanwie utworu poetyckiego. Uczestnicy muszą więc wykazać się erudycją i umiejętnościami oratorskimi. Marta sprostała wymaganiom, doskonale poradziła sobie z zadaniami konkursowymi i uzyskała tytuł finalistki Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny.

Kilkudniowy pobyt we Wrocławiu nie powinien kojarzyć się wyłącznie ze zmaganiami z trudną polszczyzną. Uczestnicy docenili świetną organizację przedsięwzięcia i fantastyczny klimat spotkań, podczas których rodziły się  nowe znajomości i przyjaźnie. Organizatorzy zaoferowali  kilka  warsztatów i wykładów, doskonalących umiejętność publicznego przemawiania. Już w czwartek, 05 grudnia – po zakwaterowaniu w urokliwym hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim – uczestnicy konkursu udali się do Ossolineum, aby w refektarzu wysłuchać wykładu prof. Bogusława Bednarka. Drugą część czwartkowego spotkania finalistów wypełniły warsztaty znakomicie prowadzone przez     prof. Krzysztofa Grębskiego, aktora Wrocławskiego Teatru Lalek  i wykładowcy PWST. Przeprowadzone w przyjaznej i dowcipnej aurze ćwiczenia dykcji, wymowy i koncentracji sprawiły, że młodzież przełamała barierę tremy i fantastycznie uczyła się bawiąc. W programie drugiego dnia Wielkiego Finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny uczestnicy wykonali zadania pisemne, a po południu „oswajali wiersze” na warsztatach Stefana Inglota oraz wysłuchali wykładu prof. Jana Miodka. Nazajutrz odbyły się eliminacje ustne. Wystąpienie Marty zamykało I turę prezentacji , gdyż  wylosowała (szczęśliwy!) numer 13. Uczestniczka dokonała trafnej, wieloaspektowej analizy i interpretacji utworu Beaty Obertyńskiej „Żona Lota”, wskazując właściwe konteksty i nawiązania. Erudycja Marty, swoboda wypowiedzi, elokwencja zdobyły szczere uznanie jury i publiczności.

Ogłoszenie wyników poprzedził recital piosenki aktorskiej i francuskiej. W podsumowaniu Konkursu prof. Jan Miodek zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom wystąpień uczniowskich, dojrzałe, a w wielu wypadkach błyskotliwe prezentacje i analizy wierszy polskich poetów. Podkreślił, że uczestnicy napisali również bardzo dobre, mądre wypracowania. Profesor pogratulował wszystkim młodym ludziom odwagi, talentu, a przede wszystkim - erudycji. Finaliści otrzymali m.in. „Słowniki polsko@polskie” prof. Jana Miodka, z dedykacją Autora.

Marcie gratulujemy sukcesu, życzymy kolejnych i zazdrościmy (czułego) ramienia prof. Jana Miodka, a Pani Edycie Gradoń – Dobroszewskiej, nauczycielce Marty, wielu równie doskonałych wystąpień uczniowskich.      








powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA