przejdź do treści
UE
dnia 05.06.2017 roku

Jak z wysypiska śmieci stworzyć ogród - seminarium

W środę uczestnicy mobilności spotkali się na Uniwersytecie Degli Studi Degla Campania "Luigi Vanvitelli" w Aversie, gdzie odbyło się seminarium  "From the Landfill to the Garden". Celem  seminarium było wskazanie potrzeby rekultywacji obszarów zdewastowanych przyrodniczo i  nadania  glebie walorów użyteczności biologicznej. Seminarium podzielone było na trzy części. W pierwszej części uczniowie szkoły włoskiej przedstawili historię budynków, w których obecnie mieści się uniwersytet, a następnie oprowadzili młodzieź po uczelni. Szczególną uwagę  zwiedzająch przykuły renesansowe krużganki otaczające dziedziniec, które grupie polskiej skojarzyły się się z Wawelem. 

 

W drugiej częśi seminarium odbyły się warsztaty, w trakcie których omówione zostaly etapy rekultywacji gleby na terenie, na którem kiedyś znajdowało się wysypisko śmieci. Młodzież dowiedziała się, że w ciągu 20 tygodni w 2010 roku studenci i pracownicy uniwersytetu przekształcili zdewastownay teren w pobliżu uczelni w ogród warzywny, który obecnie służy jako laboratorium oraz miejsce prowadzenia zajęć proekologicznych dla lokalnej  społeczności. Uczestnicy mobilności poznali sposoby przechowywania sadzek, a następnie pod kierunkiem pracowników uczelni i studentów sadzili sadzonki bakłażanów i pomodorów. Młodzież miała również okazję poznać inne gatunki roślin nasadzonych wcześniej na terenie ogrodu.

 

Trzecia część seminarium odbyła się w sali wykładowej uniwersytetu. Pracownicy uniwersytetu pokazali prezentację  ukazującą etapy rekultywacji wysypiska i tworzenia ogrodu oraz film prezentujący wspólczesną rolę tego typu zrekultywowanych obszarów. Odbyło się również spotkanie z rektorem uczelni, który wskazywał , jak ważna dla uniwersytetu jest współpraca w ramach projektów unijnych z młodzieżą z innych krajów. Zachęcał także do studiowania architektury na uczelni w Aversie, wspomnając o możliwosci uzyskania grantów na te studia.

 

 

Godziny popołudniowe część młodzieży spędziła w domach rodzin goszczących, poznając tajnki kuchni włoskiej i w rewanżu przekazując najlepsze przepisy kulinarne kuchni polskiej, podczas gdy  pozostali uczestnicy mobilności zwiedzali Aversę, Neapol i inne miejscowości regionu Kampania.








powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA