przejdź do treści
UE
dnia 07.06.2016 roku

Warsztaty Twórczego Pisania

Czy można nauczyć się pisać …Dzieła? Czy Mrożek chodził na „creative writing”? Cz y poważni ludzie powinni zastanawiać się, jakim kolorem lub zwierzęciem jest ich bohater? Tego rodzaju pytania zadają sobie zapewne wszyscy ci, którzy zapragnęli zostać pisarzami i już dobrze wiedzą, że najtrudniej jest usiąść, wziąć do ręki długopis - albo włączyć komputer - i zacząć pisać. Czy wobec tego można nauczyć się tej sztuki? W odpowiedzi zabrzmi oczywiste stwierdzenie – TRZEBA PISAĆ! Przyda się również wiedza (w dużej dawce), determinacja, niezachwiana wiara w swoje możliwościi, oczywiście, talent. Wielu przecież zrezygnowało jeszcze przed pierwszą próbą. Dlatego cieszy fakt, że w naszym otoczeniu, w środowisku młodych ludzi, ujawniają się talenty pisarskie. Są tacy, którzy pierwsze doświadczenia na pisarskiej niwie mają już za sobą i ci, którzy- może jeszcze nieśmiało, ale po pióra sięgają i w swych twórczych poczynaniach pragną się doskonalić. Aby wyjść naprzeciw ich zainteresowaniom i wesprzeć w zdobywaniu pisarskich umiejętności, zorganizowano Warsztaty Twórczego Pisania skierowane do uczniów gimnazjów. Spotkanie odbyło się w czwartek, 02 czerwca 2016r., w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach. Inicjatorem organizatorem przedsięwzięcia był Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach. Warsztaty poprowadził Pan Waldemar Wierzba – polonista, pisarz, tłumacz, wydawca, którego rozległa wiedza, umiejętności i doświadczenie spotkały się ze szczerym uznaniem ze strony uczestników spotkania.
Do czytelni przybyło dwadzieścioro gimnazjalistów ( Gimnazjum Nr 1 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gryficach, Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Gryficach, Gimnazjum w Płotach) - wrażliwych, zdolnych młodych ludzi, zainteresowanych zgłębianiem tajników warsztatu pisarza. Prowadzący zadbał o to, aby podczas trzech godzin zajęć młodzież zyskała jak najwięcej wiedzy i porad niezbędnych w realizacji ich twórczych pasji. W części teoretycznej Pan Waldemar Wierzba omówił podstawowe zagadnienia związane z twórczym pisaniem, wykluczył utratę wiary w siebie, proponował wyzbycie się strachu, bo to on najczęściej powstrzymuje przed tą, wydawałoby się, łatwą czynnością. Boimy się, że nie powstanie Dzieło, że ktoś oceni, że dotkniemy nieprzyjemnych dla siebie samych tematów.
Prowadzący zachęcał więc do pisania mimo wszystko. W części warsztatowej młodzi adepci sztuki pisarskiej wykonywali ćwiczenia,podczas których uczyli się m.in. opisu obiektu bez nazywania go oraz opisywania uczuć i emocji również bez ich nazywania.
Ponadto tworzyli, na podstawie ilustracji, krótkie formy narracyjne. Po każdym ćwiczeniu następowała prezentacja „twórczych próbek”
i fachowa ich ocena. Prowadzący za każdym razem udzielał rad, chwalił i doceniał, ale też konstruktywnie krytykował.
Uczestnicy warsztatów, przecież bardzo młodzi ludzie, przyjęli wszystkie sugestie i uwagi z naprawdę imponującą dojrzałością.
Wysoko ocenili organizację warsztatówi na koniec stwierdzili, iż zajęcia przede wszystkim zachęciły ich do przeżycia przygody z pisaniem
i pomogły zrozumieć wiele zawiłości w niełatwej sztuce przelewania myśli na Zajęcia zakończyły się miłym akcentem – każdy uczestnik warsztatów otrzymał niedawno wydany tomik utworów uczniów i absolwentów ZSP im. Czesława Miłosza w Gryficach z dedykacją Idy Szpakowskiej – jednej z autorek zamieszczonych w antologii wierszy.

Organizatorowi i Prowadzącemu serdecznie dziękujemy, a uczestnikom Warsztatów życzymy spełnienia twórczych pasji.

E.








powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA