+ -
Powiat Gryficki Powiat Gryficki. Oficjalny serwis internetowy

Strona główna    /    Aktualności    /    Powiat    /    Gminy    /    Turystyka    /    Galeria zdjęć    /    Multimedia    /    Kontakt
Związek Powiatów Polskich Biuletyn Informacji Publicznej powiatu Gryficiego Kanał RSS
Gryfice Gryfice Trzebiatów Płoty Mrzeżyno
Aktualności powiatowe
Wtorek  22 stycznia 2019  Dominiki, Mateusza, Wincentego
z dnia: 2015-10-15

Oddanie czci osobom poległym podczas Powstania Warszawskiego przez uczniów MOS w Waniorowie

2 października 2015 roku przypadła 71 rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego. Uczniowie MOS z Waniorowa udali się 2 października do Warszawy, aby oddać cześć i pamięć poległym bohaterom Powstania Warszawskiego. Uczniowie odwiedzili Powązki, gdzie zostali pochowani sławni Polacy.

 

Wychowankowie zapalili znicze na grobach bohaterów oraz tym którzy zginęli w Smoleńsku. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego.  Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, cały czas oddziaływała obrazem, światłem i dźwiękiem.  Wytyczona trasa wycieczki po muzeum przedstawiała wydarzenia w sposób chronologiczny i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne. Na parterze uczniowie zwiedzili m. in. salę „Telefony", w której z dużym zainteresowaniem można było wysłuchać wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, korzystając z oryginalnych aparatów telefonicznych, pochodzących z okresu okupacji. 

 

Następnie wszyscy przeszli przez salę „Okupacja", w której ekspozycja poświęcona była codziennemu życiu w okupowanej stolicy. Na ścianach rozwieszone były plakaty z okresu poprzedzającego wybuch wojny i okresu okupacji w Generalnym Gubernatorstwie. W następnych w salach „Państwo Podziemne" i „Godzina W" przewodnik opowiedział o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, akcji „Burza" i o wybuchu Powstania Warszawskiego.  Duże wrażenie zrobił stalowy monument, który przecina wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach. Dobiegające z niego brzmienie bijącego serca - symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Po przyłożeniu ucha do każdej dziury po kuli, było w niej słychać dźwięki walczącego miasta - pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radiowe.  

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również replika samolotu Liberator B-24J pilotowanego przez kapitana Zbigniewa Szostaka. Model samolotu wykonany jest w skali 1:1. Wmontowano do niego oryginalne części Liberatora, zestrzelonego w okolicach Bochni, podczas drogi powrotnej znad walczącej Warszawy. Wokół samolotu zgromadzone są ciekawe eksponaty, związane ze zrzutami alianckimi dla Warszawy w 1944 roku (np: puszka po herbacie, puszka z kawą, słodycze, brytyjski granat obronny, brytyjski karabin). Na kolejnej ekspozycji umieszczona została kolekcja powstańczych opasek, zakładanych na rękę w pierwszym dniu powstania. Jest wśród nich, oznaczona numerem jeden, opaska dowódcy Powstania Warszawskiego, gen. Antoniego Chruściela „Montera". Uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia i eksponaty przedstawiające walki w sierpniu oraz życie codzienne w powstańczej Warszawie. Końcowym etapem wycieczki było przejście kanałem. Przed wejściem do środka, każdy zapoznał się z mapą pokazującą przebieg tras kanałowych w stolicy, zdjęcia przewodników kanałowych oraz latarki, których używali powstańcy. Przejście przez kanał było największą atrakcją wycieczki. Niski i ciemny korytarz zmusił wszystkich do pochylenia się. W kanale było ciemno, co umożliwiło wczucie się w przeżycia powstańców , którzy ewakuowali się taką drogą pod płonącym miastem. 

 

Chyba nikt, nie jest w stanie wyobrazić sobie, co czuli ci ludzie idąc wiele godzin pod ziemią w zupełnej ciemności i ciągłym zagrożeniu ze strony czyhających przy włazach Niemców. Ostatnim punktem zwiedzania było „Miejsce Pamięci"- jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w muzeum. Ekspozycja ta zbudowana jest z wysokich metalowych ścian z poszarpanymi wierzchami, które symbolizują zniszczoną przez Niemców Warszawę. Wmontowane w ściany monitory wyświetlają zdjęcia żołnierzy AK, a w umieszczonych w podłodze symbolicznych grobach zobaczyliśmy pozostałe po walczących pamiątki. Z wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego, wszyscy wrócili pełni refleksji i zadumy. Była to prawdziwa, żywa lekcja historii, która pozostanie w pamięci na długo. Po obiedzie wszyscy udali się metrem na Stadion Narodowy, gdzie trwały przygotowania do meczu Polska- Irlandia. Wychowankowie wraz z kadrą pedagogiczną wzięli udział w olimpiadzie lekkoatletycznej, gdzie każdy zdobył pamiątkowe dyplomy i medale. Kolejnym punktem zwiedzania było Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski.  Przy muzyce można było podziwiać występy lokalnych artystów i oddać się nastrojowi tego wspaniałego miejsca.

 
< powrót

     Jesteś tutaj: Aktualności powiatowe

    Najważniejsze informacje


          Aktualności powiatowe

          Powiat Gryficki

          Władze starostwa

          Zarząd Powiatu

          Rada Powiatu

          Kontrakt Samorządowy
        2014 - 2020


          Projekty unijne

          Symbole powiatu

    Dla mieszkańców


          Nieodpłatna pomoc prawna

          Gryficka Rega 2017

          Sport

          IMS

          Gimnazjada

          Licealiada

          Z życia szkół...

          Erasmus+ w Chrobrym

          Rozkłady jazdy

          Osobowości powiatu

          e-Kartki

          Ankieta satysfakcji

          Naszym zdaniem...

    Pozostałe informacje


          Przetargi

          Inwestycje Powiatu

          Bezpieczeństwo w Powiecie

          Organizacje pozarządowe

          Fundusze europejskie

          Agroturystyka

          Giełda szukam - oferuję

          Nabór pracowników

          Media

          Archiwum aktualności

Aktywni Samodzielni

Polecamy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda
Powiat Gryficki realizuje projekty:

"Kajakiem do morza - stworzenie sieci przystani kajakowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na rzece Redze,
w 4 miejscowościach powiatu gryfickiego: Płotach, Gryficach, Trzebiatowie, Mrzeżynie"


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Całkowita wartość projektu: 7 969 874 zł
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalngo: 3 973 957 zł
Beneficjent - Powiat Gryficki, Gmina Gryfice, Gmina Płoty, Gmina Trzebiatów

"Przebudowa dróg powiatowych w centrum miasta Gryfice obejmująca ulice:
Niepodległości, Wojska Polskiego, Bracka, Kościelna, Mickiewicza"


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Całkowita wartość projektu: 8 678 762.64 zł
Całkowita wnioskowana kwota dofinansowania: 3 323 092.71 zł
Beneficjent - Powiat Gryficki; Gmina Gryfice
"Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki"

"Inwestujemy w waszą przyszłość"


Copyright © 2009 Starostwo Powiatowe w Gryficach
wykonanie strony NetMagNetmag - tworzenie stron internetowych