przejdź do treści
UE
dnia 18.09.2015 roku

Światowy Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu

17 września przypada 76. rocznica napaści rosyjskiej na Polskę. Tego dnia tradycyjnie obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu, podczas którego w całym kraju wspominane są losy zesłańców.

 

W tym roku uroczystości w Gryficach rozpoczęły się o 11.00 na terenie Starego Cmentarza. Po oficjalnym przywitaniu gości, głos zabrali m.in. Poseł na Sejm RP Konstanty Tomasz Oświęcimski, Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Artur Łącki oraz Starosta Powiatu Gryfickiego Kazimierz Sać. W swoich przemowach podkreślili, że wszyscy, którzy doświadczyli cierpień spowodowanych przymusowa zsyłką na Syberię, są żywą pamięcią o tragicznych wydarzeniach tamtego czasu.  Pamięcią, którą należy chronić i pielęgnować, ponieważ jest bardzo ważna dla wszystkich Polaków.

 

Po przemówieniach, przyznano odznaczenia za zasługi dla Związku Sybiraków.

Złotą Odznakę Honorową otrzymali Kazimierz Sać – Starosta Powiatu Gryfickiego i Andrzej Jankowski – pierwszy prezes Związku Sybiraków koło Gryfice.

 

Srebrną Odznakę Honorową otrzymał Stanisław Stolz – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach.       

 

Po udekorowaniu odznaczonych młodzież z gryfickich szkół przedstawiła krótki program artystyczny, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem pamięci.
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA