przejdź do treści
UE
dnia 28.05.2015 roku

W Gryficach rozpoczyna się kampania NEFROTEST - Bezpłatne badanie nerek

Już 31 maja (niedziela) 2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Gryficach (na terenie szpitala) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 50 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 400. Akcja w Gryficach jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, Centrum Dializ Fresenius w Gryficach.

 

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii NEFROTEST, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat. Bardzo często przebiega bez wyraźnych symptomów. „Nerki, nazywane „cichym zabójcą" nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badanie ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina)" - tłumaczy dr Hanna Należyty-Kozak, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Gryficach -„ Warto wiedzieć, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku"- dodaje dr Hanna Należyty- Kozak.

 

Cel kampanii NEFROTEST to zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie człowieka.

Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy zaprosić na nie jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów" - tłumaczy dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Gryfice to już 52. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy prawie 40 tysięcy osób. W roku 2014 kampania gościła w Świnoujściu, Koszalinie oraz Drawsku Pomorskim z województwa zachodniopomorskiego.


Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzielili Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP oraz prof. dr hab. n. med. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. W powiecie gryfickim swoim patronatem zaszczycił nas Poseł na Sejm RP - Konstanty Tomasz Oświęcimski, przewodniczący Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach. Natomiast na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Wojewoda Zachodniopomorski - Marek Tałasiewcz, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - Anna Mieczkowska, Metropolita Szczecińsko-Kamieński - Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, Starosta Powiatu Gryfickiego - Kazimierz Sać, Burmistrz Gryfic - Andrzej Szczygieł oraz Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach - Piotr Sołtysiński. Patronat naukowy nad kampanią przyjął Kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. dr hab. n. med. Kazimierz Ciechanowski.
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA