przejdź do treści
UE
dnia 03.02.2015 roku

Polsko-niemiecki projekt "Dzieci z Kamp" z udziałem uczniów z „Herberta”

   Polsko-niemiecki projekt "Dzieci z Kamp" to nie tylko plany wydobycia wraku samolotu Dornier-24 z dna jeziora Resko Przymorskie w okolicach Rogowa i upamiętnienie ofiar katastrofy sprzed 67 lat, ale także spotkania polskich i niemieckich uczniów.

   Do pierwszego spotkania doszło w 2012 roku w Trzebiatowie na tygodniowych warsztatach młodzieży z ZSP im. Z. Herberta oraz z Gimnazjum im. Mendelssohna-Bartholdy'ego z Berlina. Podczas zajęć edukacyjnych młodzież zapoznała się tragiczną historią dzieci z jeziora Resko oraz przyczynami i sposobami ewakuacji dzieci z terenu objętego działaniami wojennymi. Uczniowie podczas pobytu w gminie Trzebiatów zebrali niezbędne materiały w celu przygotowania wystawy na temat historii katastrofy. Zajęcia edukacyjne prowadzili pracownicy i wolontariusze Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi, Ośrodka Spotkań Młodzieży w Golm na wyspie Uznam oraz Fundacji Fort Rogowo. Prace uczniów wystawione były w budynku trzebiatowskiego liceum, a następnie trafiły do Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie. W styczniu 2013 roku wystawa zaprezentowana została w berlińskim gimnazjum.

   Kolejnym etapem projektu było spotkanie z niemiecką młodzieżą w Berlinie pod opieką prof. Anny Kupczyk i prof. Darii Walnickiej - Bilo. Uczniowie „Herberta" uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach związanych z II wojną światową i z zestrzeleniem samolotu z dziećmi na pokładzie do jeziora. Ta tragiczna historia stała się dla nich punktem wyjścia do szerszych refleksji. Młodzież szukała odpowiedzi na pytanie - co czuje dziecko w sytuacji zagrożenia? Dzięki ich wspólnej pracy powstały wiersze, listy, plakaty. Przy okazji wyjazdu uczestnicy mogli zwiedzić Berlin oraz doskonalić język niemiecki i angielski.

   To nie koniec wspólnego projektu. Już w marcu uczniowie z „Herberta" będą mieli okazję ponownie spotkać się z młodzieżą niemiecką i zetknąć się z tragiczną historią dzieci z Kamp. Będzie to możliwie dzięki organizatorowi - Ośrodkowi Spotkań Młodzieży w Golm na wyspie Uznam.
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA