przejdź do treści
UE
dnia 18.09.2014 roku

Widowisko Rekonstrukcyjne z okazji Dnia Sybiraka

W dniu dzisiejszym (tj. 17.09.2014) mieszkańcy Powiatu Gryfickiego mieli możliwość uczestniczenia w rekonstrukcji wydarzeń związanych z represjami na ludności cywilnej Kresów Wschodnich po 17 września 1939.
Organizatorami tego wydarzenia, będącego częścią obchodów Dnia Sybiraka byli Starosta Powiatu Gryfickiego, Zarząd Związku Sybiraków, Nadmorska Kolej Wąskotorowa oraz Grupa Rekonstrukcyjna "Nałęcz" z Trzebiatowa
Władze Powiatu Gryfickiego podczas uroczystości reprezentowali Starosta Gryficki Kazimierz Sać oraz Sekretarz Powiatu Stanisław Hołubczak.
Historyczne wydarzenia odtworzono na dworcu kolei wąskotorowej w Gryficach. Mieszkańcy tłumnie przybyli na inscenizację. W rzeczywisty sposób przywołano wspomnienia, w których obywatele polscy, byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, odzierani z godności, skazywani na głód i ciężką pracę w niewolniczych warunkach.
Jedyne rzeczą, której Sowieci nie mogli pozbawić Polaków była nadzieja na powrót do wolnej i niepodległej Polski.
Odtwarzanie tych tragicznych w historii Polski wydarzeń ma jeszcze jeden głęboki sens. Przypomina o cierpieniu i zbrodni na ludziach, których jedyna winą było to, że byli Polakami. Ta wiedza jest szczególnie ważna do przekazania młodemu pokoleniu, bowiem „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie".

 

Za współpracę w przygotowaniu uroczystości chcielibyśmy szczególnie podziekować:
- Uczniom ZSP im. Czesława Miłosza w gryficach
- Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Sp. z o.o.
- Grupie Rekonstrukcyjno - Historycznej 14 pp 1 AWP "Nałęcz"
- Krajowemu Stowarzyszeniu "Aramis w Trzebiatowie"
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA