przejdź do treści
UE
dnia 05.06.2017 roku

Z wizytą w zakładzie utylizacji odpadów i pałacu biskupim

W piątek ponownie przywitało nas słońce. Nasi partnerzy przywieźli nas na miejsce zbiórki, gdzie niestety musieli nas opuścić. Następnie autokarem pojechaliśmy do miejscowści Acerra, gdzie znajduje się jednn z największych i najnwocześniejszych zakładów  utylizacji odpadów komunalnych w Europie. W sali audiowizualnej zakładów zapoznano nas z technologia utylizacji podkreślająć certfyfikaty ISO.  W firmie jest zatrudnionych 12 tys. osób, z których około  4 tys. pracuje w tym zakładzie. Dziennie w zakładach utylizuje się ok. 1650 ton śmieci, a w trzech piecach w ciągu godziny można spalić aż do 27 ton odpadów.  Do zakładu trafiają tylko te odpady, które nie mogą być wtórnie wykorzystane w procesie recyklingu. Przed wykorzystaniem śmieci są sprawdzane chemicznie czy nie są radioaktywne. Następnie są spalane w temperaturze powyżej 1000°C i są zamieniane na energię elekrytyczną. Popiół, będacy pozostałością po utylizacji, transportowany jest  do Niemiec i składowany głęboko w jaskiniach lub wykorzystane do produkcji cementu. Przedstawiano nam wykresy, które ilustrowały poziom związków chemicznych w dymie emitowanym do atmosfery (rtęci, tlenku azotu, siarkowodoru, chlorowodoru i amoniaku).  Poziom tych związków jest niski, co wskazuje na to, że zakład ten nie zanieczyszcza środowiska. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.a2a.eu . Po prezentacji udaliśmy sięna teren zakładu, gdzie krok po kroku poznaliśmy technologię utylizacji.

 

 

Następnie udaliśmy się autokarem na ceremonię podsumowania mobilności, rozdania certyfikatów i medali przyznane za opowaidanie o temartyce ekologicznej. Ceremonia ta odbyła się w historycznym miejscu, jakim jest pałac biskupi w Aversie. Obiad zjedliśmy u naszych partnerów i mieliśmy trochę wolnego czasu, by potem przyjechać ponownie do szkoły , gdzie obejrzeliśmy film pracowaliśmy nad produktami końcowymi mobilności, w tym nad filmem podsumowaującym  mobilność we Włoszech oraz rozdziałem książki poświęconym tematyce wymiany.  Resztę  dnia spędzaliśmy   z naszymi przyjaciółmi, a jutro czeka na nas Rzym.< powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA